Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Sodowe czy potasowe – które szare mydło wybrać?

Używanie mydła naturalnego niesie wiele korzyści dla skóry. Jest ono łagodniejsze od swoich drogeryjnych odpowiedników. Ponadto nawilża i pielęgnuje skórę. Odpowiednio dobrane może mieć również zbawienny wpływ na naszą cerę a nawet włosy. Ostatnio na rynku obserwujemy triumfalny powrót szarego mydła. Niestety najczęściej nie jest to już to samo mydło, którego używały nasze babcie. Zmieniły się receptury oraz proces produkcji, który często jest krótszy niż dawniej. Prawdziwe szare mydło to mydło potasowe, które obecnie trudno kupić w kostce. Przy jego produkcji w procesie zmydlania używa się wodorotlenku potasu. Mydło, które dzięki temu powstaje jest znacznie bardziej miękkie i wrażliwe na wilgoć niż mydło sodowe.

Łatwe przepisy na mydło dla początkujących.

Dzięki swoim właściwością antybakteryjnym stosuje się je do pielęgnacji ran, również pooperacyjnych oraz gojenia wyprysków i niedoskonałości skórnych. Ponadto mydło potasowe ma szereg zastosowań w gospodarstwie domowym, począwszy od prania a na walce z mszycami skończywszy. Mydło sodowe natomiast powstaje przy użyciu wodorotlenku sodu. Jest twardsze od potasowego i gorzej rozpuszcza się w wodzie. W zależności od składu może mieć właściwości nawilżające i pielęgnujące. Wiele mydeł przemysłowych to również mydła sodowe. Które zatem mydło wybrać? Prawdziwe szare mydło jest bezpieczniejsze dla alergików. Nie ma w nim dodatkowych substancji zapachowych. Lepiej rozpuszcza się w wodzie dzięki czemu skuteczniej pierze tkaniny. Mydło sodowe łatwiej przechowywać, często zawiera też kompozycje zapachowe, które mają uprzyjemnić kąpiel. Mydło sodowe dobrej jakości również pielęgnuje skórę. Ponadto mydła sodowe w kostce są bardziej dostępne na rynku.

Jeśli nadal masz wątpliwości, który rodzaj szarego mydła jest dla Ciebie, wypróbuj obu. Mydło jest podstawowym elementem pielęgnacji, dlatego warto poświęcić czas, aby znaleźć swój ideał.

1 thought on “Sodowe czy potasowe – które szare mydło wybrać?

Dodaj komentarz