Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Różnice między szamponem w kostce a mydłem do włosów

Wybór dobrych kosmetyków nie jest wcale taki prosty. Zawsze, gdy postanawiasz kupić jakiś konkretny preparat, zwykle znajdujesz go na drogeryjnych półkach w przynajmniej kilku, czasem nawet kilkunastu różnych wersjach. Tak samo jest z mydłem do włosów. Bo mimo iż na logikę mogłoby się tak wydawać, to jednak różni się ono znacząco od… szamponu w kostce. Który z tych dwóch produktów byłby więc dla ciebie lepszy? No i czym właściwie one się od siebie różnią?

Zacznijmy od szamponu. Mimo wszystko jest to kosmetyk częściej wybierany przez klientów drogerii. Szampon w kostce charakteryzuje się głównie tym, że jest bardzo wygodny w użyciu, niemalże tak samo wygodny jak zwykły szampon w płynie. Konsystencja tego produktu nie pozostawia wiele do życzenia. Fantastycznie się on pieni, radząc sobie z umyciem nawet bardzo długich włosów. Szampon w kostce ma przy tym kwaśny odczyn, a dzięki temu wystarczy umyć nim po prostu głowę, aby już zaprezentować się dobrze. Nie trzeba później stosować żadnych kwaśnych płukanek z octu czy cytryny. Taki szampon ma oczywiście stałą konsystencję, ale mimo tego szybko można się z nim polubić.

Najważniejsze różnice

A jak działa mydło do włosów? W przeciwieństwie do tego, co oferuje szampon do włosów w kostce, jest ono nieco bardziej wymagającym produktem. Przede wszystkim aż tak dobrze się nie pieni. Jego zaletą jest jednak to, że ma zwykle wysokie właściwości pielęgnacyjne, wynikające z dodatku różnych ekstraktów i roślinnych olejków. Główna różnica polega jednak na tym, że mydło ma zasadowy odczyn, a szampon – jak już wspomnieliśmy – ma ten odczyn kwaśny. Mydło wymaga więc zastosowania płukanki octowej. Trzeba nią przelać włosy po uprzednim ich umyciu.

Oczywiście oba te produkty mają też pewne cechy wspólne. Zarówno szampon w kostce, jak i mydło do włosów są produktami przyjaznymi naturalnemu środowisku. Korzystając z nich, postępujesz zgodnie z zasadami ruchu zero waste. Nie marnujesz niepotrzebnie żadnych surowców. Używasz tego, co jest dobre dla natury.