Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Aromaterapia z twojego ogrodu

olej

Czy wiesz, że upajający zapach kwiatów nie tylko sprawia nam przyjemność, ale może też działać leczniczo?!

Już starożytni zauważyli wpływ zapachów na samopoczucie. Dziś mamy naukowe dowody, że niektóre wonie oddziałują na określone części mózgu, np. odpowiedzialne za odczuwanie bólu, nastrój, a nawet wydzielanie hormonów. Skorzystaj więc z wiedzy badaczy i wybierz się na aromaterapeutyczny spacer po ogrodzie. Na które kwiaty powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

Dla zdrowia serca – konwalia

Preparaty wykonane z wyciągów z tej rośliny mają potwierdzony badaniami korzystny wpływ na serce. Zalecane są osobom cierpiącym z powodu chorób kardiologicznych. Woń konwalii natomiast relaksuje i poprawia nastrój, co również działa korzystnie na pracę układu krwionośnego.

Rozluźniający rumianek

Popijając to ziółko, warto rozkoszować się jego lekko słodkawym aromatem łagodzącym stres i napięcie, działającym rozluźniająco. Podobne, choć oczywiście silniejsze działanie ma napar z tego ziela (garść kwiatów zalej litrem wrzątku, parz 15 min). Rozkurcza, łagodzi ból.

Stymulujący jaśmin

Regularne wdychanie aromatu jaśminu może złagodzić skutki życia w stresie, poprawić koncentrację oraz zdolność zapamiętywania. Podnosi też poziom libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Warto więc odurzyć się jego zapachem przed romantycznym spotkaniem!

Bez – na lepszy nastrój

Olejki eteryczne zawarte w kwiatach bzu łagodzą niepokój, wywołują oczyszczające, kojące uczucie relaksu i odprężenia. Wdychanie woni tego krzewu sprawia, że od razu czujemy się lepiej i pozytywnie patrzymy w przyszłość.

Uzdrawiająca piwonia

W starożytnej Grecji i średniowiecznej Europie piwonia stanowiła symbol uzdrowienia. Jej woń ma właściwości lekko pobudzające i relaksujące. Zaś wyciąg z tej rośliny wykorzysta się m.in. w preparatach poprawiających porządek hormonalny u kobiet.

I wstąp też na informacjeonline.pl, żeby czerpać znacznie więcej korzyści zdrowotnych dla swojego organizmu!

Uspokajająca lawenda

Olejek zawarty w kwiatach lawendy wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Minimalizuje stany napięcia nerwowego, zmniejsza uczucie niepokoju oraz problemy z zasypianiem. Ma działanie antydepresyjne, przeciwlękowe oraz uspakajające. Jeśli więc jesteś nerwusem, wysiej sobie w ogródku to ziele.