Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Olejki eteryczne i zawierające je domowe kosmetyki – jak je bezpiecznie przechowywać?

Naturalne olejki eteryczne cieszą się olbrzymią popularnością, a wiele osób przygotowuje z nich w domu własne kosmetyki, a także rozmaite specyfiki. Te powinny być z kolei odpowiednio przechowywane, o czym wie nie każdy entuzjasta korzystania z mocy natury. Jak zadbać o to, by olejki i przygotowane z nich produkty zachowały na długo swoje właściwości?

Światło słoneczne i powietrze – wrogowie olejków eterycznych

Olejki eteryczne bardzo wrażliwe są na wpływ światła słonecznego, tracąc pod jego wpływem właściwości. Ekspozycja na nie sprawia, że skład olejków zmienia się pod wpływem zachodzących w nich reakcji chemicznych.

Dlatego też substancje te sprzedawane są w bardzo ciemnych buteleczkach, a przygotowując na ich bazie rozmaite kosmetyki i lecznicze specyfiki, powinno się również zadbać o to, by umieścić je w ciemnych buteleczkach, które dodatkowo będzie trzymać się w zamknięciu w szafce lub w szufladzie.

Na domowe kosmetyki z olejkami będą idealne między innymi zużyte butelki po rozmaitych syropach. Dzięki ich wykorzystaniu zadba się jednocześnie też i o środowisko. Jednocześnie w sprzedaży dostępne są rozmaite puzderka na kremy wykonane z ciemnego szkła lub z porcelany.

Wrogiem olejków jest też powietrze. Należy pamiętać, by po użyciu olejku zawsze zakręcić buteleczkę, aby w jak największym stopniu opóźnić procesy utleniania, pod których wpływem olejki tracą swoje właściwości.

 

Materiały, z których wykonane powinny być pojemniki

 

Zdecydowana większość olejków wchodzi w reakcje chemiczne z pewnymi tworzywami sztucznymi, mogąc nawet całkowicie je roztopić, dlatego też powinno stosować się przede wszystkim neutralne szklane buteleczki czy puzderka, a doskonale sprawdzą się też te ceramiczne. Jak podaje serwis https://www.legnicainfo.pl/ wysokiej jakości kosmetyki powinniśmy przechowywać w odpowiednich pojemnikach.

Popularne stają się też buteleczki i puzderka wykonane z minerałów czy skał, a a więc między innymi z kwarcu (i różnych jego barwnych odmian), jadeitu, czy z granitu. Pojemniki takie często są wysoce ozdobne i oryginalne, doskonale się prezentując.

Wiele osób, wiedząc o wysokiej reaktywności olejków z tworzywami sztucznymi, kupuje produkty do przechowywania wykonane z metali. Olejki eteryczne jednak wchodzą w reakcję także i z nimi, dlatego szkło, ceramika i kamień powinny być jedynym wyborem.

 

Olejki eteryczne a temperatura ich przechowywania

 

Naturalne olejki eteryczne najlepiej przechowywać w temperaturze 5-30 stopni Celsjusza, jednak im jest ona niższa, tym bardziej są one chronione. Wiele osób przechowuje je więc w lodówce. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też panująca w niej stała temperatura, co również ważne jest dla zachowania pełni ich właściwości. Lodówka jest też miejscem, do którego nie dociera światło słoneczne i to jest kolejny dobry powód, by wygospodarować w niej nieco miejsca na te produkty.

Czasami trzymanie domowych kosmetyków w lodówce jest niewskazane, gdyż stracą one pożądaną konsystencję, stając się zbyt twarde. Dotyczy to między innymi rozmaitych domowych kremów i innych mazideł, w tym peelingów. W ich przypadku najlepsza będzie temperatura pokojowa, a więc po prostu szafka lub szuflada.

Powyższe wskazówki z pewnością pozwolą uniknąć wielu przykrych niespodzianek, przyczyniając się też do długiego zachowania właściwości przez olejki i wykonane na ich bazie kosmetyki.