Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Mydło siarkowe – działanie i zastosowanie

Siarka to niezwykle istotny pierwiastek w naszym organizmie. Siarkę przyjmujemy wraz z pokarmem, jej źródłem są m. in. mięso, ryby, jaja, nabiał, wiele warzyw (np. cebula, czosnek, brokuły, szpinak) i owoców (np. morele, truskawki). Siarka wchodzi w skład wielu bardzo istotnych enzymów, takich jak np. insulina, czy heparyna, a także witamin (np. witamina B7). Pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego i nerwowego, a także elastyczność stawów (jest jest składnikiem tkanki łącznej). Siarka jest też jednym z elementów budulcowych aminokwasu cysteiny, który z kolei zawarty jest w keratynie, a ta ma wielki wpływ na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci.
Wiadomo już więc, że siarka pełni ważną rolę w organizmie i powinniśmy dbać o odpowiednią dietę, by pierwiastka tego nam nie zabrakło. Jak jednak działa siarka zewnętrznie? Okazuje się, że również może mieć bardzo pozytywny wpływ na naszą skórę i włosy, choć tu jej działanie jest nieco inne. Wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Najlepszym sposobem na poznanie zalet siarki jest stosowanie specjalnego mydła siarkowego. Jest to po prostu mydło o zawartości siarki wynoszącej 2-5%. Mydło siarkowe możemy stosować na całe ciało, jednak z uwagi na jego lecznicze właściwości lepiej stosować je miejscowo, zwłaszcza tam, gdzie chcemy poprawić wygląd skóry i łagodzić efekty różnych skórnych dolegliwości. Mydło siarkowe dostępne jest w postaci tradycyjnej kostki lub płatków mydlanych. W tej drugiej formie idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry głowy i włosów, na nie bowiem też siarka zawarta w mydle działa pozytywnie.

Zastosowanie

Stosowanie mydła siarkowego poleca się przy różnych chorobach skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenia skóry, łuszczyca, czy egzema. Z powodzeniem można je stosować też na skórę zdrową, acz przetłuszczającą się. Wspomniano już o przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym działaniu mydła siarkowego. Okazuje się, że z powodzeniem reguluje ono również prace gruczołów łojowych, poprzez zmniejszenie wydzielania sebum. W ten sposób gruczoły łojowe stają się mniej aktywne i mniej widoczne, a cera suchsza. Po nałożeniu warto pozostawić mydlaną pianę na skórze przez przynajmniej pół minuty, aby siarka miała czas zadziałać.
Jak wspomniano, mydło siarkowe można stosować również do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Najlepiej nadają się do tego płatki mydlane. Są trudniej dostępne, niż mydło siarkowe w kostce, ale płatki można „wyprodukować” samemu, zwyczajnie ścierając kostkę mydła na tarce. Mydło należy dokładnie wetrzeć w skórę głowy i włosy, a następnie spłukać. Działa dobrze na łupież i przetłuszczające się włosy.

Dbając o zdrowie pamiętajmy o tym, że nie tylko nasza skóra wymaga regularnej pielęgnacji. Zadbajmy również o stan uzębienia https://www.grudziadzinfo.pl/co-warto-wiedziec-o-licowkach-zebowych/.

Choć mydło siarkowe ma liczne zalety, istnieją też przeciwwskazania. Ze względu na jego wysuszające właściwości odradzić je należy osobom w wrażliwą, przesuszającą się cerą. Nawet osoby z przetłuszczającą się skórą nie powinny stosować mydła siarkowego dłużej, jak przez dwa, do maksymalnie kilku tygodni. Może to spowodować nadmierne przesuszenia skóry i powodować problemy ze zdrowiem skóry, zamiast je łagodzić. Należy pamiętać, że mydło siarkowe ma tu bardziej charakter leku, niż kosmetyku i powinno być stosowane z rozsądkiem i umiarem.