Jak pielęgnować kolorowy tatuaż, a jak czarny?
Dbanie o tatuaż jest ważne zarówno tuż po jego wykonaniu, jak i później, by zachował kolor jak najdłużej. Tatuaż jest częściowo wykonany pod skórą (w większej części), a częściowo na skórze. I to właśnie w związku z łuszczeniem się naskórka pozbywamy się części pigmentu. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji można zapobiec jego blaknięciu. Zatem jak to robić?
Pielęgnacja czarnego i kolorowego tatuażu tuż po wykonaniu – co należy wiedzieć?
Tuż po wykonaniu tatuaż jest jedną wielką raną, z której sączy się krew, ale i ropa i jest to całkowicie normalna reakcja organizmu. Tatuaż pięknie się prezentuje w momencie jego oczyszczenia z krwi przy użyciu wody, a także po naniesieniu maści przyspieszającej gojenie. To wtedy i przed nałożeniem opatrunku tatuażysta szybko wykonuje zdjęcie swojego dzieła i wtedy jest ono najbardziej wyraziste. Potem przykleja na tatuaż opatrunek, który należy nosić przez najbliższych kilka godzin. Następnie należy go ściągnąć przemyć tatuaż i nawilżyć. Tak należy robić co 2-3 godziny przez pierwszych kilka dni. Stąd w studio tatuażu albo wcześniej za pośrednictwem sieci musisz nabyć kosmetyki do pielęgnacji tatuażu. Są to kremy i maści, a także łagodne żele do mycia. Te ostatnie mają odpowiednie pH, nie podrażniają skóry, która już i tak jest przecież podrażniona. Tatuaż należy myć bardzo dokładnie chłodną wodą. Nie należy używać zbyt ciepłej. Skóry nie wyciera się zwykłym ręcznikiem, na którym codziennie osiada mnóstwo bakterii. Najlepiej sięgnąć po ręczniki jednorazowe bezpyłowe. Potem po wytarciu należy wetrzeć w skórę krem lub maść przyspieszające gojenie. Zawierają one między innymi łagodzący panthenol, który stosuje się też na oparzenia słoneczne. Co jakiś czas ranę należy przewietrzać, zatem nie można cały czas naklejać na tatuaż opatrunku. Najlepiej zaraz po nałożeniu kosmetyków na kilkanaście minut pozwolić skórze oddychać. Gdy rana nie będzie się już mocno sączyć czas bez używania opatrunku można wydłużyć.
Czego należy unikać po wykonaniu tatuażu i co może wpływać na utratę intensywności koloru?
Po wykonaniu tatuażu ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również unikanie pewnych zachować. Na pewno podobnie jak przed wykonaniem tatuażu, tak i bezpośrednio kilka dni po nim warto unikać alkoholu. Jak wiadomo rozrzedza on krew i może powodować, że tatuaż będzie goił się dłużej. Nie można w okresie gojenia brać długich kąpieli. W ogóle należy z nich zrezygnować na rzecz prysznica i to chłodnego prysznica, bo ten gorący w trakcie gojenia także jest zabroniony. Nie można wystawiać tatuażu bezpośrednio na słońce i wtedy, w okresie gojenia, warto nakładać na niego opatrunek, oczywiście jałowy, który nie będzie przyklejał się do rany. Musisz w okresie gojenia zrezygnować z intensywnych treningów, bo pot także może wpływać na utratę czy rozmycie się pigmentu, gdy tatuaż jeszcze się nie wygoił.
Jak chronić tatuaż przed promieniowaniem UV w okresie gojenia?
W okresie gojenia należy smarować tatuaż kremem przyspieszającym gojenie, a gdy wychodzi się na zewnątrz używać takiego, który w swoim składzie zawiera ochronę przed promieniowaniem UV, czyli faktor UV 50+. Jest to najwyższa ochrona przeciwsłoneczna dostępna na rynku. Liczba oznacza ochronę nawet przez dziesięć godzin, pod warunkiem, że skóra w międzyczasie nie jest moczona w wodzie. Na pewno w okresie gojenia nie możesz korzystać ani z basenu ani z otartych akwenów, aby Twoja rana nie została skażona i podrażniona. Zabronione są też rzecz jasna solarium i sauna.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji tatuażu wybrać po wygojeniu się dziary?
Przede wszystkim trzeba pamiętać cały czas o właściwym nawilżeniu. Dlatego do pielęgnacji tatuażu musisz przez cały czas używać kremu chroniącego przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dzięki temu Twój tatuaż może przez dłuższy czas zachować intensywny kolor, niezależnie czy jest czarny czy kolorowy. Nie bez znaczenia jest fakt, że po nałożeniu kremu kolory zawsze wydają się bardziej intensywne, a warstwa kremu sprawia, że skóra jest mniej narażona na przesuszenie, przez co proces złuszczania się naskórka jest też mniej intensywny.
Twój tatuaż może zachować pigment na długo. Pamiętaj o właściwym postępowaniu po jego wykonaniu, ale i stosowaniu kosmetyków do pielęgnacji tatuażu po jego wygojeniu.