Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Czy kosmetyki nieznanych marek mogą szkodzić?

Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista: nie, żadne kosmetyki nie powinny szkodzić swoim użytkownikom. Niestety prawda jest dużo mniej oczywista, zwłaszcza jeśli chodzi o kosmetyki kolorowe, które często możemy znaleźć na różnego rodzaju bazarach albo na popularnych stronach internetowych, takich jak AliExpress, od którego tak naprawdę zaczęła się dyskusja o bezpiecznym używaniu kosmetyków.

Podróbki znanych marek bardzo na topie

Jeszcze kilka lat temu głośno zrobiło się o tym, że na AliExpress bez problemu kupimy produkty znanych marek za grosze. Oczywiście nie chodziło o oryginalne produkty, ale o podróbki łudząco do nich podobne. Było to jeszcze przed falą zamienników, czyli bardzo podobnych produktów, ale wydawanych przez sprawdzone marki, które chciały zarobić na upodabnianiu swoich kosmetyków do innych. Podróbki były jednak prawdziwym hitem, zwłaszcza wśród testerów, którzy prześcigali się w porównywaniu ich do oryginałów, tym samym zachęcając swoich widzów do kupna wymienionych w artykule czy na filmiku produktów.

Młode osoby kupują chętniej podróbki

Podróbki mają kilka zalet, o których wspomniał nawet branżowy portal twarz.pl zajmujący się kosmetologią i nie tylko. Po pierwsze są tanie, a czasem naprawdę tanie, na tyle, że ze skromnych kieszonkowych na nie wystarczy. Po drugie niesamowicie przypominają oryginał, co nie tylko podnosi nas prestiż społeczny, ale także nam samym pozwala się poczuć lepiej. Taka mieszanka zachęca przede wszystkim młode osoby, które dbają teraz bardziej o markę niż o jakość samych produktów. Często sięgały więc po możliwość zakupienia taniego produktu i ewentualnie spotykało je rozczarowanie. Niestety, za nim często szły problemy ze zdrowiem, niekiedy naprawdę poważne, często bagatelizowane tylko po to, aby dalej móc używać swojego zakupionego kosmetyku.

Skutki używania niesprawdzonych kosmetyków

Nigdy nie wiadomo, z czego podróbki są zrobione, bo składu jakoś nikt nie podaje. A wiele młodych osób daje się nabrać na opinie, często podrobione i zamawia podejrzane kosmetyki. Jednym z najczęstszych skutków takich zakupów jest zapalenie skóry, które występuje po nałożeniu kosmetyków kolorowych. Zdarza się również zapalenie spojówek w przypadku cieni do powiek czy opryszczka na ustach po użyciu szminki, czy pomadki. Najgorsze są jednak pojedyncze i rzadkie przypadki, takie jak sklejone usta czy powieki, wypadające rzęsy czy nawet poparzenia, które wywołują niektóre z takich kosmetyków.