Mydlandia.pl

Wszystko o kosmetykach i zdrowiu.

Czarne mydło – co to takiego?

Już nawet czarne mydło, niegdyś zawsze występujące w jednej i tej samej formie, doczekało się swoich licznych i zróżnicowanych odmian. Producenci bawią się jego kształtem. Formują je w zupełnie dowolny sposób, tak więc nie jest wcale powiedziane, że mydło czarne musi przypominać pod tym względem klasyczną myjącą kostkę. Bywa też aromatyzowane oraz barwione. Czasami jest nawet sprzedawane w poręcznych tubkach, przypominając tutaj żel albo jakąś pastę. Już w tym momencie produkuje się je w różnych częściach świata, choć taka klasyczna receptura czarnego mydła pochodzi z krajów afrykańskich – Maroka oraz Nigerii.
Widok nietypowo ciemnego produktu myjącego każdego może na początku przerazić, ale wbrew pozorom czarnego mydła używa się dokładnie tak samo jak każdego innego mydła. Preparat może być przy tym stosowany zarówno na całym ciele, jak i na skórze twarzy. Nadaje się nawet do oczyszczania cery problematycznej czy mieszanej, czyli tej pokrytej zaskórnikami, pryszczami bądź innymi wykwitami skórnymi. Jeżeli chce się uzyskać jak najlepszy efekt oczyszczający i np. usunąć z porów występujące w nich zanieczyszczenia bądź wągry, takie mydło czarne najlepiej po aplikacji pozostawić na skórze na przynajmniej pięć minut i dopiero po tym czasie spłukać. Użyte w ten sposób zadziała niczym specjalistyczny peeling enzymatyczny. Złuszczy skórę i zrobi to skutecznie, ale jednocześnie na tyle sprytnie i delikatnie, by nie pozbawić jej naturalnej tłustej warstwy ochronnej. Na stronie Enowy, przeczytamy więcej na temat prozdrowotnych właściwości czarnego mydła.

Pomimo iż w większości przypadków czarne mydło traktowane jest jak taka naturalna alternatywa dla żeli do mycia twarzy czy żeli pod prysznic, to jednak może ono zastępować również klasyczne szampony do włosów. W tej roli sprawdza się znakomicie. Aby jednak użyć go zamiast szamponu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by produkt nie przedostał się w okolice oczu. Mydło czarne może też czasami nadmiernie wysuszyć włosy. Z tego względu warto je łączyć z głęboko nawilżającymi maskami bądź odżywkami czy olejami.